Day 3

On Wednesday, September 28,2022, our group (15 Slovak, 15 Polish students and teachers) visited The Town Hall in Kalisz, where we met with the Deputy Mayor of Kalisz, Mr. Grzegorz Kulawink, and watched a multimedia presentation devoted to the historical and cultural heritage of Kalisz.

Dodano: 2022-09-28

We also admired the beautiful views of our city from the Town Hall Tower.

Before visiting the town hall, we participated in the workshops conducted by the actor of the Kalisz theater - Mr. Marcin Trzęsowski, who also brought us closer to the history of the Kalisz theater.

Another attraction was a visit to the City Park and the Center of Kalisz Fairy Tales and Legends. Below are some photos from our visit.

Dzień 3

W środę 28 września nasza grupa (15 słowackich, 15 polskich uczniów i nauczycieli) odwiedziła Ratusz w Kaliszu, gdzie spotkaliśmy się z zastępcą prezydenta Kalisza panem Grzegorzem Kulawinkiem oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną poświęconą dziedzictwu historycznemu i kulturowemu Kalisza. Podziwialiśmy także piękne widoki naszego miasta z Wieży Ratuszowej.
Przed wizytą w ratuszu uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez aktora kaliskiego teatru -pana Marcina Trzęsowskiego, który również przybliżył nam historię kaliskiego teatru.
Kolejną atrakcją była wizyta w Parku Miejskim i Centrum Kaliskich Bajek i Legend.

Poniżej kilka zdjęć z naszej wizyty.