Integracyjny Dzień Ukraiński

Dodano: 2023-01-23

Wspólne zabawy i poznawanie kultury ukraińskiej „od kuchni” towarzyszyły uczniom naszej szkoły podczas Dnia Ukraińskiego. Było wesoło, barwnie i bardzo ciekawie. Uczniowie klas 1-3 oglądali filmik o Ukrainie, poznawali alfabet ukraiński, bawili się w zabawę integracyjną, wspólnie zaśpiewali piosenki. W klasach powstały flagi Ukrainy przygotowane wybraną przez dzieci techniką. Na drzewku przyjaźni pojawiły się serduszka z imionami uczniów polskich i ukraińskich. Dzieci oglądały również jedną z najbardziej znanych bajek swoich cudzoziemskich kolegów pt. „Pan Kotowski”. Wysłuchały też po ukraińsku i po polsku bajki „Rękawiczka”. W klasach 4-8 uczniowie ukraińscy z zespołu przygotowawczego pokazywali przygotowaną przez siebie przepiękną prezentację o symbolach narodowych Ukrainy, kulturze i tradycjach tego kraju, najpiękniejszych miejscach oraz ukraińskiej przyrodzie. Po prezentacji w każdej klasie rozwiązywano quiz dotyczący wiedzy na temat naszych wschodnich sąsiadów. W przestrzeni szkoły pojawiły się gazetki prezentujące Ukrainę i jej mieszkańców. Nasi ukraińscy uczniowie przyszli ubrani w swoje tradycyjne stroje a na przerwie rozbrzmiewała muzyka zespołu Enej - o korzeniach polsko-ukraińskich. Najsmaczniejszym momentem był poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów z Ukrainy. Choć integracja w naszej szkole odbywa się na co dzień, miło było razem świętować.