Szkoła Podstawowa nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu

A A+ A++

Aktualności

W Sądzie Okręgowym

W związku z trwającym tygodniem mediacji młodzież naszej szkoły, która jest lub za chwilę będzie mediatorami rówieśniczymi uczestniczyła w wizycie w Sądzie Okręgowym w Pleszewie. 

Dodano: 2019-10-15

Tam na własne oczy mogliśmy poznać procedury wpuszczania petentów do sądu, przeprowadziliśmy rozmowę z Panią Prezes Sądu – Małgorzatą Huk – Sobańską, która opowiedziała nam o swojej pracy, pokazała pomieszczenia, w których przetrzymywani są aresztanci, tzw. aresztantki, opowiedziała, czym jest wokanda, a także w jaki sposób pracownicy zabezpieczają gmach sądu przed niesfornymi oskarżonymi.  Po tej części zajęć uczestniczyliśmy w symulacji rozprawy sądowej, w czasie której Pan Sędzia Krzysztof Urbaniak przy pomocy kilkorga naszych uczniów zaprezentował nam przebieg prawdziwego procesu sądowego. Później każdy mógł zasiąść na krześle sędziego oraz przymierzyć najbardziej rozpoznawalne akcesoria wszystkich prawników – łańcuch z symbolem naszego państwa – bielikiem. Okazało się, że nie jest on tak ciężki, na jakiego wygląda.

Na koniec naszej wycieczki uczestniczyliśmy w prezentacji przygotowanej przez mediatorki – panią Anetę Krenz i panią Annę Spychalską. Panie mówiły nam , jak ważną rolę spełniają mediatorzy, przypomniały, czym jest mediacja i jakie są jej zasady. Jednak najbardziej podobały nam się przywołane przykładowe sytuacje mediacyjne, bo dzięki temu mogliśmy się przekonać, że mediacje rzeczywiście działają i są bardzo dobrą formą na rozwiązywanie konfliktów.

Dziękujemy Polskiemu Centrum Mediacji w osobach pani Anety i pani Anny za możliwość uczestniczenia w zajęciach.

Galeria zdjęć


Do wakacji pozostało208 dni